Szyfrowanie - co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Słowa Internet i szyfrowanie, w ostatnim czasie, zbliżyły się do siebie jak nigdy wcześniej - nie bez powodu.

Szyfrowanie danych ma na celu uniemożliwienie dostępu do nich osobom nieuprawnionym. Kiedy użytkownik wchodzi na stronę internetową pobiera dane z serwera i jest uprawniony do dostępu do nich. Tak samo uprawniony jest ktokolwiek inny bo strona dostępna jest publicznie. To oczywiście prawada, jednak szczegóły komunikacji między konkretnym użytkownikiem, a serwisem, nie powinny być już traktowane jako publiczne.

Dla przykładu: wysyłając email przez formularz kontaktowy powinniśmy mieć pewność, że treść wiadomości trafi jedynie do adresata. Specyfika Internetu sprawia, że może ona trafić do o wiele większej ilości osób.

Gdy nie używamy szyfrowania wszystkie dane, które wysyłamy i odbieramy są przesyłane jawnie! Można to porównać do krzyczenia do siebie na środku wielkiego skrzyżowania, podsłuchać może każdy.

Zmodyfikujmy nieco przykład z formularzem kontaktowym - zróbmy z niego formularz logowania, do którego wpisujemy nazwę użytkownika i hasło. W tym przypadku każdy może poznać nasz login i hasło, a są to dane wyjątkowo wrażliwe.

Na problemy opisane wyżej jest rozwiązanie - szyfrowanie danych. Polega to na tym, że szczegóły komunikacji między serwerem, a uzytkownikiem są znane tylko dla nich. W dalszym ciągu każdy może podsłuchać "rozmowę", ale nic z niej nie zrozumie, bo jest zaszyfrowana.

To czy mamy do czynienia z szyforwanym połączeniem możemy sprawdzić w oknie przeglądarki, zazwyczaj obok adresu strony, którą przeglądamy. Symbol zielonej kłódki - jeśli tam jest, to znaczy że połączenie jest szyfrowane tym samym bezpieczne.

Naszym Klientom oferujemy strony internetowe, które zapewniają bezpieczną, szyfrowaną komunikację z użytkownikiem. Uważamy, że ta technologia nie powinna być traktowana jako coś nadzwyczajnego i dostępnego jedynie dla banków i dużych instytucji.